Mis on apiteraapia

Eesti Mesinike Liidu mesindusleksikon ütleb järgmist:
“Apiteraapia – on teatud haiguste ravimine või haigustest tingitud vaevuste leevendamine mesindussaaduste (ka mesilaste) abil. Kõige tuntumaks apiteraapiliseks abinõuks on külmetuste puhul meega tee või kuuma piima joomine.
Ka aitab mesi parandada vanu, raskestiparanevaid haavandeid, samuti on mesi organismi üldtugevdava toimega. Viimasel ajal on väga levinud haigete liigeste määrimine meega saunas ja meemassaaž. Tuntud on ka taruvaigutinktuuri manustamine mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandtõve korral, kuid seda tuleb siiski teha vastavalt arsti ettekirjutustele. Apteekides on müügil aerosoolina mitmed taruvaigupreparaadid ülemiste hingamisteede haiguste leevendamiseks ja taruvaigusalvid halvastiparanevate haavade ravimiseks. Õietolmu on soovitatud üldtugevdava vahendina just kevadväsimuse korral, kuid ka selle kasutamisel tuleb olla ettevaatlik, sest mõnedel inimestel võib juba üsna väikeste õietolmukoguste kasutamisest ilmneda allergianähud. Mõnede arstide arvates vähendab õietolmu tarbimine ka eesnäärme suurenemisest tingitud vaevusi. Üldtugevdava vahendina (väidetavalt ka vananemise vastu) kasutatakse mesilasema toitepiimast valmistatud preparaate. Suuremate riskidega seotud ja seega ka vähemlevinud on ravimine mesilaste nõelamise abil. Mesilaste nõelamisega ravimist tuleb tingimata toimetada arsti või vastava eriala spetsialisti näpunäidete järgi, sest mõned inimesed võivad olla mesilasmürgi suhtes ülitundlikud. Mõnikord võib selline oskamatu „ravimine” isegi 1 – 2 nõelamise korral esile kutsuda tõsiseid tervisehäireid või isegi surma.
Krooniliste hingamisteede haiguste korral on üheks süütumaks võtteks avatud tarust tõusva sooja õhu sissehingamine. Samuti mõjub mitmesuguste stressiseisundite maandamiseks lihtsalt lennulaual toimetavate mesilaste vaatlemine.”
Peale selle, et mesilased meie toiduvaru kindlustavad, pakuvad nad ja nende toodang meile erakordset toitainerikkust ning “pehmeid” aktiivseid ühendeid, mis võivad meie tervist efektiivselt kaitsta kuni 800 haiguse eest! On märgatud, et mesinikel on kõrge eluiga ning peaaegu olematu arv vähijuhtumeid, sest nad saavad mesilastelt oma regulaarse “ravi”. (Apitherapy, 2020)